Centrum VELAN

Co je to chráněné bydlení Centrum VELAN?

Místo, ve kterém mohou lidé s mentálním znevýhodněním – kteří se ocitnou v sociálně nepříznivé situaci – bydlet, rozvíjet své schopnosti a řešit svoje problémy. Chráněné bydlení Centrum VELAN je registrovanou sociální službou.

Komu je chráněné bydlení určeno?

Pro lidi od 19 let s mentálním znevýhodněním, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci: potřebují samostatně bydlet, ale potřebují k tomu pomoc druhé osoby a nemají tuto možnost si tuto pomoc zajistit v přirozeném okolí.

Příklad 1: Bydlím s rodiči, kteří mi pomáhají se vším, co nezvládám sám (placení nájmu, energií, nakupování, doprovázení k lékaři a podobně). Rodiče však už nejsou schopni nadále pomáhat (například jsou nemocní, nebo již sami potřebují pomoc). V rodině ani okolí nemám nikoho, kdo by mi se samostatným bydlením pomáhal.

Příklad 2: Vychodil jsem školu a nyní pracuji v chráněné dílně. Bydlím s rodiči, kteří se o mě starají. Já bych ale rád bydlel samostatně, bez rodičů, jak to normálně bývá. S některými věcmi si ale úplně sám nedokážu poradit (uvařit si, hospodařit s penězi). Navíc nevím, jak si bydlení sehnat.

Co od nás můžete očekávat?

Můžete u nás bydlet v komunitním bydlení. To znamená bydlet společně s malou skupinkou lidí, s nimiž si vzájemně pomáháte a společně děláte věci, které byste sami nezvládli. Také tam máte k dispozici asistenta, který vám s obtížnými věcmi pomůže. Každý má svůj vlastní pokoj, který si může zařídit podle svého. Sociální zařízení (záchod a koupelny) jsou společné. Stejně tak kuchyň, obývací pokoj a další.

Pokud vám bude bydlení vyhovovat, bude se vám tam líbit a ukáže se, že naši pomoc skutečně potřebujete, můžete tam bydlet jak dlouho chcete, klidně celý život. Můžeme vás ale také naučit vše, co potřebujete k více samostatnějšímu životu a můžeme vám pomoct najít bydlení, kde budete potřebovat menší míru pomoci. Vše záleží na vás a na naší domluvě.

Co všechno mi tedy Centrum VELAN nabízí?

Kromě bydlení vám zajistíme i stravování. Můžeme vám pomoct s plánováním nákupu potravin, samotným nákupem, s vařením a se vším, co je se stravováním spojeno (co je potřeba nakoupit, uchování potravin, sledování data spotřeby, servírování, pomoc s jedením, pitím, sledování pitného režimu a další). Také vám můžeme zajistit dodavatele hotových jídel.

Pokud je třeba, pomůžeme vám s osobní hygienou (znát a správně provádět všechny úkony osobní hygieny; pomáhat při činnostech spojených s hygienou, které samostatně nezvládáte). Rovněž tak pomůžeme při běžných úkonech péče o vlastní osobu (oblékání, svlékání, obouvání, zouvání, úprava vzhledu, posouzení vhodnosti oblečení s ohledem na situaci nebo počasí). Pomůžeme také se samostatným pohybem, pokud s tím máte problémy (použití kompenzačních pomůcek, bezpečný pohyb po domě i venku).

Samozřejmě pomůžeme i s péčí o domácnost, se stěhováním a zařízením pokoje, se všemi domácími pracemi (umývání nádobí, vysávání, vytírání, úklid pokoje, WC, koupelny, udržení pořádku, péče o oblečení, obuv, péče o domácí spotřebiče, praní, sušení, žehlení a skládání prádla, třídění odpadu). S činnostmi vám nejenom můžeme pomoct, ale také vás je naučíme.

Podpoříme vás i v udržení a navazování společenských kontaktů. Nastavení vhodného kontaktu s rodinou, pomoc při komunikaci s opatrovníkem, lékaři, úřady, zaměstnavatelem, navazování sousedských vztahů, pomoc a podpora při partnerských vztazích, pracovních vztazích a podobně. Pomůžeme i při rozvíjení komunikačních schopností, orientací v čase, v osobách, v běžných životních situacích. Naučíme vás využívat veřejně dostupné služby, jako knihovny, veřejnou dopravu, obchody, restaurace, sportoviště, poštu, banku.

Důležitá je i seberealizace člověka. Pomůžeme vám jak s vaším vzděláváním, tak i se zaměstnáním, nebo při vašich oblíbených činnostech a koníčcích. Na všechny tyto aktivity vás můžeme doprovodit, případně vás jinak podpořit – pomoct, poradit, případně nacvičit.

V oblasti zdraví a bezpečí jsme schopní vám zajistit ošetření drobných poranění a zdravotních neduhů, v podobném rozsahu, jako v každé běžné domácnosti. Můžeme vám pomoci hlídat si zdravotní stav, termíny kontrol u lékařů a zajistit doprovod k lékaři. Dohlídneme na správné užívání léků a dodržování zdravotních a dietetických opatření. Pomůžeme s minimalizací rizik (pád, poranění, nemoci) – jak jim předcházet nebo minimalizovat. Naučíme i zásady zdravé výživy.

V běžném životě je důležité, aby člověk uměl uplatňovat svoje práva a byl schopen si obstarat osobní záležitosti. V tomto vás také umíme podpořit. Naučíme vás hospodařit s vlastními penězi, pomůžeme s úhradami různých poplatků. Pomůžeme vám řešit případné dluhy či exekuce. Poskytneme nezbytnou podporu při uzavírání smluv, nakládání s majetkem, využívání sociálních dávek a dalších výhod. Pomůžeme s obstaráním osobních dokladů, s účastí na veřejném životě. Dokážeme zajistit i ochranu vašich práv (nasměrování na ombudsmana a další pomáhající subjekty, umět znát svá práva a vědět, kdo mi pomůže při jejich porušení).

Před vstupem do naší služby si všechny výše zmíněné oblasti projdeme a společně si určíme, v čem přesně potřebujete pomoc a v jakém rozsahu. V Centru VELAN vám budeme poomáhat pouze s těmi věcmi, ve kterých skutečně potřebujete pomoc. Zároveň se vždy budeme snažit, abyste se danou činnost naučil(a) vykonávat samostatně (pokud je to ve vašich silách a možnostech), než abyste jen pomoc přijímal(a) od druhých.

Ceník

Kontaktujte nás přes telefon, e-mail, nebo písemně:

Cena za využívání služby chráněného bydlení se skládá ze tří položek:

  1. cena za ubytování,
  2. cena za poskytnuté služby (např. pomoc při zajištění chodu domácnosti, při osobní hygieně a další),
  3. cena za pomoc s přípravou stravy.

A. Cena za ubytování činí 220 Kč za každý den trvání smluvního vztahu.

B. Cena za poskytnuté služby činí 120 Kč / 1 hod. Cena se vypočítává podle skutečně spotřebovaného času nezbytného k zajištění využívané služby. Druhy služeb a rozsah jejich poskytování je stanoven podle individuálních potřeb klienta, na kterých se dohodneme před podpisem smlouvy.

C. Cena za pomoc s přípravou stravy (včetně ceny za potraviny):

  1. 14 Kč za odebranou snídani,
  2. 14 Kč za odebranou svačinu,
  3. 80 Kč za odebraný oběd,
  4. 14 Kč za odebranou odpolední svačinu,
  5. 50 Kč za odebranou večeři.

Jak začít?

Kontaktujte nás přes telefon, e-mail, nebo písemně:

Mobil: 773 832 055 (Marek Rada, sociální pracovník)
E-mail: centrum@hhp.cz
Adresa: Dlouhá 3, 678 01 Blansko-Klepačov

Jak požádat o službu chráněného bydlení?

Pokud máte zájem o službu chráněného bydlení, potom je nejlepší následující:

  1. Na těchto stránkách si zjistěte všechny dostupné informace vztahující se k naší službě.
  2. Kontaktujte sociálního pracovníka (kontaktní údaje jsou výše v textu) a informujte se na podrobnosti, případně si domluvte schůzku.
  3. Vyplňte a doručte nám formulář Žádost o přijetí do služby. pdf

    Vyplněný formulář pošlete poštou, nebo e-mailem, případně jinak (osobně, datovou schránkou apod.). Adresy a další kontaktní údaje jsou na formuláři.

Kritéria přijetí (co musím splňovat, abych mohl/a být přijat/a do Centra VELAN):

  • Mám skutečný zájem o samostatné bydlení
  • Z důvodu svého znevýhodnění (některé důležité věci samostatně nezvládám) potřebuji pomoc jiné osoby.
  • Splňuji předpoklady podle vyhlášky č. 505/2006 Sb.:
    • můj zdravotní stav nevyžaduje poskytnutí ústavní péče ve zdravotnickém zařízení;
    • netrpím akutní infekční nemocí;
    • netrpím duševní poruchou, která by závažným způsobem narušovala kolektivní soužití (netrpím agresivitou nebo jiným chováním, které by mohlo ohrožovat spolubydlící i pracovníky organizace).
  • Jsem ochoten (ochotna) žít ve společné domácnosti s dalšími osobami.
  • Nejsem pravomocně odsouzen (odsouzena), ani není proti mně vedeno trestní řízení.

Veřejný závazek Centra VELAN

Poslání

Posláním chráněného bydlení Centrum VELAN je poskytovat možnost skupinového bydlení pro lidi s lehkým až středním mentálním postižením. Obyvatelům Centra VELAN poskytujeme podle jejich individuálních potřeb takovou podporu, aby dosáhli, s ohledem na míru svého postižení, maximálně možné míry samostatnosti a nezávislosti.

Cíle

Naším cílem je:

  • zvyšovat soběstačnost uživatelů služby, aby potřeba podpory při úkonech péče o vlastní osobu byla co nejnižší
  • podporovat sociální začlenění uživatelů služby prostřednictvím udržování a zvyšování jejich úrovně sociálních dovedností a návyků, vytvářením prostředí podněcující k udržování a vytváření sociálních kontaktů
  • podporovat osobní zájmy uživatelů služby

Zásady

Při poskytování sociální služby chráněného bydlení se držíme následujících zásad:

  • Práva – při poskytování služby respektujeme základní lidská práva klientů
  • Důstojnost – klienti jsou vnímáni jako individuality, respektujeme osobnost, schopnosti a nadání, povahové vlastnosti, zdravotní stav a osobní tempo každého uživatele
  • Volba – při řešení svých záležitostí mají uživatelé možnost si vybírat ze škály možností to řešení, které jim nejvíce vyhovuje; uživatelé by měli mít příležitost vést naplňující život, ve kterém mohou realizovat své touhy
  • Nezávislost – uživatelé rozvíjejí svoje schopnosti samostatně přemýšlet a jednat, i za cenu určité míry přijatelného rizika
  • Občanství – uživatelé by měli mít možnost se podílet na životě společnosti jako celku i sousedského společenství jejich domova

Okruh osob

Služba je určena pro lidi, kteří splňují všechny tři následující podmínky:

  1. jsou starší 19 let
  2. mají lehký či střední stupeň mentálního postižení
  3. v důsledku svého postižení mají sníženou soběstačnost a potřebují pomoc jiné osoby

Finančně podporují

Logo JMK Logo Blansko

  • V roce 2024 přispěl Jihomoravský kraj na opravu podlah v Centru VELAN částkou 70.000 Kč.